iDNES.cz

Kladno je město pro moderní život

  7:00aktualizováno  7:00
Město Kladno je bohaté na krásnou architekturu, památky, kulturu i vyžití pro celou rodinu. Navštívit zde můžete zámek s medvědáriem i trampolínový park.

Kladno - město pro moderní život | foto: Statutární město Kladno

Největší středočeské město se nachází 25 km severozápadně od Prahy v Kladenské tabuli. První prokazatelná zmínka o Kladně pochází z počátku 14. století. V průběhu času se měnilo v důležitou průmyslovou oblast rozvojem hutnictví a těžby uhlí. Na podobu města Kladna měla od počátku vliv řada osobností, jedním z nejznámějších je barokní architekt K. I. Dientzenhofer.

Ve městě lze navštívit jak významné historické památky, tak i zajímavé městské parky. Celé město je navíc obklopeno lesy se širokou sítí cyklostezek.

Kladenský zámek s medvědáriem

Kladenský zámek se nachází v centru města a nabízí návštěvníkům několik zajímavostí. Kromě výstav výtvarného umění, přednášek, recitálů a tvůrčích dílen pro děti v galerii si můžete prohlédnout také dochovanou kapli sv. Vavřince vyzdobenou nástěnnými malbami od J. K. Kováře.

K zámku patří také nádherná zahrada se zpřístupněným medvědáriem, ve kterém žijí medvědice Marta a Míša. Podívat se můžete i do simulovaného důlního pracoviště a poznat tak hornickou minulost města.

Kladenský zámek

Kladenský zámek

Kladenský zámek s medvědáriem

Kladenský zámek s medvědáriem

Architektonické památky v centru města

Dominantou náměstí Starosty Pavla je budova Radnice vystavěná v letech 1897-1898 v novorenesančním slohu podle projektu Jana Vejrycha ozdobená sochou rytíře od Antonína Poppa. Výzdoba průčelí pochází od Adolfa Liebschera, rovněž obřadní síň je zdobena triptychem tohoto autora znázorňující alegorii hornictví a hutnictví.

Vedle budovy Radnice se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde se původně nacházela stavba gotického kostela z 50. let 14. století. Po několika přestavbách byla v letech 1897-1899 vystavěna trojlodní novorománská bazilika s věží podle projektu Ludvíka Láblera. Nový kostel byl slavnostně vysvěcen 6. června 1900.

Třetí pozoruhodnou památkou je Mariánský sloup, téměř deset metrů vysoké pozdně barokní dílo sochaře J. Hiernla postavené podle návrhu K . I. Dientzenhofera z let 1739-41 pod patronací břevnovského opata Benno Löbla. Nachází se na místě, kde původně stával pranýř.

Kaple sv. Floriána

Kaple sv. Floriána

Vydáte-li se na pěší zónu, na Floriánském náměstí vás jistě zaujme Kaple sv. Floriána. Původně zde stával lazaret pro chudé panské služebníky, který byl založen v roce 1610. Zajímavě koncipovaná stavba byla postavená v barokním slohu dle návrhu K.I. Dientzenhofera, jejíž půdorys tvoří kružnice, do níž je vepsán čtverec. Architektem navržený objekt má v půdorysu kříž se středem ohraničeným osmihranným prostorem pod kopulí. Ta má průměr 8,9 m a je zaklenutá ve výšce 16,2 m. Základní kámen kaple byl položen roku 1751, stavba byla dokončena a slavnostně vysvěcena až roku 1872.

Za prohlídku stojí také budova kladenského Gymnázia na náměstí Edvarda Beneše, secesní stavba z let 1903-1905 realizovaná podle projektu Aloise Dryáka. V její tělocvičně byly před transportem do koncentračních táborů internovány ženy a děti z nacisty vypálené obce Lidice u Kladna.

Kladno - město pro moderní život
Statutární město Kladno

Sládečkovo vlastivědné muzeum

V kladenském muzeu najdete stálou expozici rozdělenou na části Pravěk Kladenska, Od tvrze k baroknímu zámku a Od městečka ke královskému hornímu městu. Dále jsou zde pořádány krátkodobé výstavy věnující se převážně místní historii a přírodě, přednášková pásma a cestopisná promítání.

Hornický skanzen Mayrau

Důl Mayrau ve Vinařicích u Kladna představuje jedinečnou památku na hornickou historii kladenského kamenouhelného revíru. Skanzen je zachován v modelu tzv. posledního pracovního dne, kdy vše bylo zachováno tak, jako by havíři odešli právě včera. Prohlídka je vedena od cechovny, řetízkové šatny a lampovny po jámové budovy dolu, kde z náraziště havíři sfárali do podzemí. Jámy byly zasypány v roce 1998, ale do kladenského podzemí s reálnou ukázkou dobývacích metod se u nás dostanete štolou v kopci Homole.

Další atrakcí je budova Dýmnice, která sloužila k cvičení báňských záchranářů ještě v roce 2002. Rozsáhlá expozice zkamenělin a minerálů představí geologickou minulost oblasti. Zcela mimořádnou pozornost si zaslouží soubor tří těžních strojů. Parní těžní stroj smíchovské továrny Ringhoffer je návštěvníkům předváděn v pohybu. Jen ti odvážní mohou na závěr navštívit strašidelné podzemí.

Aquapark

Aquapark vedle sportovního areálu Sletiště v ulici Sportovců nabízí nejrůznější formy vyžití pro všechny milovníky vody, bez ohledu na jejich věk. Jen dobří plavci starší 12 let mohou vyzkoušet účinky odstředivé síly adrenalinové atrakce Spacebowl.

Především pro mladé lidi je připraven v pavilonu vodních atrakcí klasický tobogán dlouhý 108 m, tobogán Kamikadze a 16 metrová skluzavka, divoká řeka nebo průplavová jeskyně. V areálu aquaparku můžete vyzkoušet blahodárné účinky sauny, parní aroma kabiny, masážní účinky whirpoolu nebo oddechového bazénu. Pro děti je tu vyhrazen samostatný dětský bazének se skluzavkou a vodním hříbkem.

Aquapark

Aquapark

Trampolínový park

Oblíbená atrakce se nachází nedaleko letního koupaliště u Městského stadionu Sletiště v ulici Sportovců. Park nabízí 10 různých trampolín a jedno víceúčelové sportovní hřiště. Na největší polštářové trampolíně, která je zapuštěna do země, může najednou skákat až 27 osob. Dále park nabízí trampolínu Bungee Master, klasickou dětskou zapuštěnou trampolínu, nafukovací trampolínovou dráhu i trampolínovou čtyřsestavu. U každé z trampolín jsou instalovány informační tabulky, které kromě nezbytných bezpečnostních zásad doporučují i to, jakou zvolit techniku skoku. U náročnějších trampolín je zajištěna i speciální obsluha. Součástí parku jsou také lavičky, sezení pro doprovázející osoby i prodejní nápojový automat. Trampolínový park má dva vstupy, přičemž jeden vede přímo z letního koupaliště.

Discgolfové hřiště

Úplnou novinkou je nové discgolfové hřiště v Sítenském údolí. Hřiště má 9 jamek a je určeno pro začátečníky a mírně pokročilé. Délka hřiště je 509 metrů.

Do města Kladna můžete zavítat také na rozmanité akce. Pozvánky na ně najdete na internetových stránkách města www.mestokladno.cz.

Statutární město Kladno

Statutární město Kladno

Autor:
zpět na článek