iDNES.cz

Město Slaný je městem slánek. Navštivte zdejší unikátní sbírku

  7:00
Slánská sbírka slánek v současné době čítá přes 1 800 exponátů, je tak jediná svého druhu na světě. Pro město Slaný navrhl a vyrobil jedinečný kousek i světoznámý český výtvarník Bořek Šípek.

Město Slaný je městem slánek. Navštivte zdejší unikátní sbírku | foto: Dana Staňková, Praha

Město Slaný se v roce 2011 rozhodlo první sbírkou slánek na světě podpořit svou historii. Název královského města Slaný totiž vznikl podle slaného pramene, který vytékal na úpatí nedalekého kopce Slánská hora a podle zápisu z kroniky Václava Hájka z Libočan zde také vznikla osada solivarů.

První sbírka slánek na světě s exponáty od designérů i slánkami všedních dní

Sbírka vznikla díky ochotným dárcům z České republiky i jiných zemí světa, přispěli lidé i z Kanady, Sýrie, USA, Singapuru nebo Keni. Akce se setkala s nebývalým úspěchem, podílet se na největší kolekci slánek světa touží mnoho lidí. Dárci jsou odměněni Pamětním listem, který pro IC Slaný vytvořil karikaturista Zdeněk Hofman. Zároveň se mohou zapsat do Pamětní knihy, která se spolu se sbírkou slánek vystavena v prostorách slánského Infocentra Pod Velvarskou bránou.

Prohlédnout si zde můžete slánku navrženou speciálně pro tuto výstavu českým výtvarníkem, architektem a designérem Bořkem Šípkem a jeho týmem, dále obří keramickou slánku od Společnosti patriotů Slaného, největší keramickou slánku na světě, do které se vejde přes 40 kg soli, kolekci slánek s cibulovým dekorem od společnosti Český porcelán a mnoho dalších unikátních skvostů všech tvarů, velikostí i materiálů.

Město Slaný je městem slánek. Navštivte zdejší unikátní sbírku

Do expozice slánek můžete přispět i vy

Najdete zde dřevěné slánky, keramické, skleněné i plastové, dokonce také podomácku vyráběné. Součástí výstavy je expozice slánek významných osobností, které jsou s městem Slaný a jeho okolím spjati. 

Sbírka slánek není časově omezena, stále můžete přispět i vy svou nádobou na sůl. Přijďte se podívat na expozici a zanechejte zde nový exponát. Po čase se na něj můžete přijít pyšně podívat.

Více informací o královském městě Slaný, unikátní expozici slánek a její online galerii najdete na www.infoslany.cz.

Autor:
zpět na článek