Doporučujeme

Rožmitál pod Třemšínem se chlubí slavnou historií i příjemnou současností

Rožmitál pod Třemšínem se chlubí slavnou historií i příjemnou současností | foto: Město Rožmitál pod Třemšínem

Toto je komerční sdělení.
iDNES.cz neovlivňuje obsah komerčních sdělení a není jejich autorem.

Rožmitál pod Třemšínem se chlubí slavnou historií i příjemnou současností

Město Rožmitál pod Třemšínem je vzdálené 80 km jihozápadně od Prahy a 17 km od Příbrami. Ve Starém Rožmitále stojí od nepaměti farní kostel Povýšení sv. Kříže s unikátními varhanami z roku 1750, na něž v letech 1788 - 1815 hrával Jakub Jan Ryba.
Reklama

Zde pravděpodobně roku 1796 zazněla poprvé jeho slavná Česká mše vánoční "Hej mistře“.

Město se může chlubit slavnou historií a osobnostmi, ale i příjemnou současností. Za posledních šestnáct let se vedení města podařilo pro Rožmitál získat stovky milionů korun z dotací a se spoluúčastí radnice dosáhly investice úctyhodné částky. 

Mezi skvosty patří Podbrdské muzeum. Vzniklo na místě rozpadajících se objektů bývalého Agrostroje. Rozsáhlý komplex má několik samostatných expozic. Jedinečná a zároveň jediná svého druhu je expozice věnovaná Jakubu Janu Rybovi. Celé další patro je věnováno historii města a kraje, slavným osobnostem a lidové umělecké tvořivosti. Muzeum se může pochlubit i sbírkou historických automobilů převážně značky Aero. Nedávno bylo v Rožmitále otevřeno také unikátně řešené Muzeum hasičstva. 

Rožmitál pod Třemšínem se chlubí slavnou historií i příjemnou současností

Informace nejen o muzeích a pamětihodnostech poskytnou turistům pracovníci Centra celoživotního vzdělávání s knihovnou manželů Tomanových. Zařízení je vybaveno školícími kapacitami, počítačovou učebnou s veřejně přístupným internetem, knihovnou a právě informačním centrem pro turisty. Ke kulturnímu rozvoji města slouží i multifunkční společenské centrum s bezbariérovým přístupem, kde se po celý rok koná celá řada kulturních akcí. Zatím poslední investicí do společenského centra byla digitalizace kina. 

Rožmitál pod Třemšínem se chlubí slavnou historií i příjemnou současností

Pro ty, které více než kulturní aktivity láká sportovní vyžití, je v Rožmitále sportovně-rekreační areál se Sadoňským rybníkem a nádrží, kde se dá v létě koupat. Nechybí tu herní prvky a jeden ze dvou relaxačních fitparků. Město dále investovalo do modernizace fotbalového stadionu a sportovišť. Podařilo se kompletně zrekonstruovat školní objekty, nová a udržovaná jsou i hřiště. Mnoho prostředků bylo vynaloženo také na rekonstrukci bytových domů a jejich energetickou modernizaci. 

Reklama

V Rožmitále jsou dva domy s pečovatelskou službou. Ten novější vznikl v takzvané Orlovně, kde se zchátralé budovy proměnily na krásný objekt s rozlehlou zahradou. Péče o zdraví občanů je zajišťována ve zdravotnickém zařízení, kde byla za více než 11 milionů korun provedena rekonstrukce vnějších částí a interiérů. Další investice putovaly do úprav radnice, pozornost je věnována i údržbě alejí a parků. 

Rožmitál pod Třemšínem se chlubí slavnou historií i příjemnou současností

Opravena byla také hasičárna, vybudován sběrný dvůr, rozšířen strojní park technických služeb a díky dotacím se daří rekonstruovat a udržovat v odpovídajícím stavu komunikace. Na začátku roku 2013 byly dokončeny nákladné projekty, které zajistily městu soběstačnost v zásobování vodou a bylo provedeno doodkanalizování části města.  

Řada investic se do této krátké sondy do života Rožmitálu pod Třemšínem bohužel nevešla. I tak je ale vidět, že se vedení města snaží dobře starat nejen o návštěvníky a turisty, ale i o své stálé obyvatele.  

Reklama
Reklama

Nejčtenější

Reklama